Upozornění zejména pro restaurace, které uplatňují chybnou sazbu DPH.

27 Zář

Upozornění zejména pro restaurace, které uplatňují chybnou sazbu DPH.

Denně se setkávám s chybně vystavenými doklady. Všechny restaurace prodávají krabičky na jídlo (menubox) v sazbě DPH 21 %. Správně má být tento prodej však v sazbě DPH 15 %. Lidé chodí do restaurace za účelem se najíst a ne nakupovat krabičky. Jídlo si strávník nechá zabalit do krabičky, která je účtována navíc. Jedná se v tomto případě o náklady za obalový materiál. Hlavní plnění je zde jídlo v restauraci a vedlejší plnění je zabalení jídla. Veškeré vedlejší plnění se řídí sazbou DPH hlavního plnění. V tomto případě se jedná o sazbu DPH 15 %.

Tato problematika je upravena v zákoně o DPH v §36, odst. 4
„Za vedlejší výdaje se pro účely základu daně považují zejména náklady na balení, přepravu, pojištění a provize.“

Stejný případ je např. i doprava. Hodně e-shopů má špatně stanovenou sazbu za přepravu zásilek. Doprava je pro provozovatele e-shopu vedlejší plnění a má se řídit sazbou daně zboží.

Např. knihkupectví, které prodává knihy v sazbě 10 %, tak doprava je také v sazbě 10 %.

Správci daně nevadí, že podnikatel odvádí více na DPH než musí, ale problém má odběratel, který je plátce DPH a chce si uplatnit nárok na odpočet. Nelze si nárokovat více, než umožňuje zákon. Pokud dostanu doklad s chybnou sazbou DPH, mohu si uplatnit odpočet jen do výše správné sazby DPH!

Komentáře a odpovědi